Habitat-reborn

Pszczoły to nasza pasja i wielka miłość. Każdego roku gdy uda mi się wygospodarować trochę czasu staram się odwiedzać szkoły oraz przedszkola i organizować prelekcje o pszczołach i ich życiu. W ostatnim czasie na zaproszenie uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim wziąłem udział w projekcie „Habitat-reborn” w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Głównymi organizatorkami projektu były uczennice ZSE Karolina Kudlak i Maria Radosz a opiekunką projektu była Pani Małgorzata Kozińska-Zięba. Dnia 13.01.2023 r. reprezentując Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Mińskiej przeprowadziłem prelekcję pod tytułem „Pszczoły i ich znaczenia dla ekosystemu”. Podczas prelekcji uczniowie 6 klas i ich opiekunowie mieli okazję usłyszeć o historii pszczół i pszczelarstwa, znaczeniu tych pożytecznych owadów dla ludzi i ekosystemu, zagrożeniach czyhających na pszczoły oraz sposobach pomocy tym cudownym stworzeniom. Trwające około 2 godziny spotkanie zakończyło się quizem wiedzy o pszczołach a na najlepszych czekały nagrody. Każdy uczestnik spotkania otrzymał broszury wydane przez SPZM pt. „Zaproś pszczoły do swego ogrodu” i „Witaj w świecie pszczół” oraz kolorową smycz. Chętni mogli zabrać ze sobą przygotowane przez organizatorów projektu torebki z nasionami różnych roślin miododajnych, które po zasianiu pomogą stworzyć kolorowy i przyjazny zapylaczom ogródek kwiatowy.
Drugą odsłoną projektu „Habitat-reborn” były warsztaty zorganizowane dn. 22.02.2023 r. w Centrum młodzieżowym „Międzyczas” znajdującym się w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim. Dość spora grupa młodzieży i ich opiekunowie wysłuchali prelekcji o pszczołach i otaczającym je świecie oraz problemach tych małych pracowitych stworzeń. Spotkanie zakończyło się pytaniami i ciekawą dyskusją.
Organizatorom projektu oraz wszystkim uczestnikom prelekcji i warsztatów dziękuję za zainteresowanie problematyką pszczół.
Takie spotkania dają mi dużo radości i zadowolenia. Ogromnie cieszą mnie wszystkie ciekawe inicjatywy młodzieży troszczącej się o los pszczół i zawsze chętnie wspieram takie działania.